banner23

banner24

Hindistan gelişmiş hafif helikopterler ediniyor

Hindustan Aeronautics Limited, Hindistan Donanma ve Sahil Güvenlik bünyesinde hizmet etmesi için ALH MK III araçlarının teslimatını gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 07.02.2021, 15:28
Hindistan gelişmiş hafif helikopterler ediniyor

Hindistan merkezli havacılık ve savunma şirketi Hindustan Aeronautics Limited (HAL) tarafından Hindistan Donanması'na 3 adet ve Hindistan Sahil Güvenlik kuvvetlerine 2 adet Dhruv ALH (Advanced Light Helicopters) MK III teslim edildi. Hindustan Aeronautics Limited şirketinin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda törene ait görüntüler paylaşıldı.

Naval News sitesinde yer alan haberde, modern genel maksat helikopterinden biri olan Dhruv ALH’lerin ilk filosunun Hindistan Donanması içerisinde 2013'ün kasım ayı içerisinde görev aldığı belirtildi. Hindustan Aeronautics Limited, 16 adet helikopteri Shakti-1H motorları, yeni elektronik harp takımları ve uyarı sistemleri gibi teknolojilerle teslim etme konusunda sözleşme imzaladı. Kümülatif değerde 3 milyon uçuş saatini geride bırakan helikopterin çok yönlü operasyonlarda değerini kanıtladığı ifade edildi. Sözleşmenin aynı zamanda aralarında gözetleme radarı, 12,7 mm silah, tıbbi yoğun bakım ünitesi, otomatik tanımlama sistemi gibi 19 büyük sistemi içerdiğine dikkat çekildi.

banner34