banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne Rusya'dan takviye yapılabilir

Hindistan’ın en büyük savunma sanayii ortağı Rusya, Hindistan’ın yaşadığı bölgesel çatışmaları fırsata dönüştürmeye devam ediyor. Hint Hava Kuvvetleri'ne yeni Rus uçaklarının eklenebileceği düşünülüyor.

SAVUNMA SANAYİİ 11.03.2021, 11:57
Hindistan Hava Kuvvetleri’ne Rusya'dan takviye yapılabilir
banner34

Hindistan ve Çin sınırında tansiyonun yükselmesi ve iki ülkenin savaşın eşiğinden dönmesinin ardından Hindistan silahlanma faaliyetlerini artırdı. Silahlanmanın ağırlıklı noktasını Hint Hava Kuvvetleri (İAF) oluşturuyor, muhtemel tedarikçi ise Rusya.

The National Interest’in haberine göre Hindistan, yaşanan çatışmalar sırasında hızla Fransız Rafale jetlerinden sipariş verdi ve şu ana dek 11 uçağı teslim aldı. 6 uçağın da bu ay içinde teslim edilmesi bekleniyor. Yine de bu uçaklar Hint ordusunun gözünü doyurmadı. Yakın zamanda Boeing, F-15EX savaş uçaklarını Hindistan’a satmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Hindistan’ın da bu fikre sıcak baktığı biliniyor. Fakat Hindistan’ın savunma sanayii ithalatının yarısından fazlasını ihraç eden Rusya, pazarı kimse ile bölüşmeye çok fazla niyetli değil.  

Rus yetkililerden Hindistan ile savunma alanında iş birliği vurgusu

Şubat ayında gerçekleşen Hindistan Havacılık Fuarı sırasında Rus şirketleri S-400 hava savunma sistemi, Su-35 ve MİG-35 savaş uçakları dahil olmak üzere 200’den fazla ürün sergiledi. Rus yetkililer tarafından S-400 satımı, AK-203 kalaşnikofun sözleşmesi, Ka-226 helikopterlerinin Hindistan’a tedarik edilmesi ve orada üretime geçmesi, fırkateyn, ana muharabe tankı , denizaltılar vb. pek çok konuda süren mevcut iş birliği vurgulandı. Ayrıca Hindistan-Rusya ortaklığının her iki ülkeye fayda sağlamaya devam edeceği ifade edildi  Fuar boyunca da pek çok yeni birlikteliğin adımları atıldı.

Rusların değindiği diğer önemli nokta, Hindistan’ın Sukhoi Su-57E hayalet uçakları ile yakından ilgilendiği konusuydu. Su-57E Ruslar tarafından var olan en gelişmiş savaş uçağı olarak nitelendiriliyor. Tek kişilik, çift motorlu, jet avcı uçağı özelliklerinin yanı sıra yapımında kullanılan kompozit malzemeler düşman radarlarınca tespit edilmesini güçleştiriyor. Hindistan’ın ilgili uçakları temininin hem bölge ülkelerine karşı caydırıcı bir unsur olacağı hem de İAF’a önemli bir katma değer katacağı tahmin ediliyor.

15°
parçalı bulutlu