banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan MH-60 Seahawk helikopterlerinin incelenmesi için ABD’ye ekip gönderecek

Hint donanmasına bağlı bir grup, Lockheed Martin firmasından tedarik edilecek MH-60R Seahawk ‘’Romeo’’ helikopterini incelemek amacıyla ABD’ye gidecek.

SAVUNMA SANAYİİ 05.04.2021, 16:52
Hindistan MH-60 Seahawk helikopterlerinin incelenmesi için ABD’ye ekip gönderecek
banner34

Hindistan Deniz Kuvvetleri’nin operasyonel kabiliyetine önemli bir katma değer sağlayacak 24 adet MH-60R Seahawk deniz helikopteri için ön hazırlık süreci devam ediyor.  

Times of İndia’nın haberine göre, Hindistan yakında MH-60R "Romeo" genel maksat helikopterlerinin incelenmesi için Amerika’ya bir ekip gönderecek. Ayrıca pilot ve teknisyenlerden oluşan bir ekibin daha mayıs ya da haziran aylarında ABD’ye giderek eğitim alacağı aktarıldı.  

ABD’li silah üretim devi Lockheed Martin firması ve Hindistan arasında şubat 2020’de imzalanan anlaşma 2,6 milyar dolar karşılığında 24 MH-60 Seahawk’ın üretimini ve teslimatını kapsıyordu. Savunma kaynaklarından edinilen bilgilere göre ilk parti olarak 3 adet MH-60, bu yıl içinde Hint Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Tüm teslimatın ise 2023 yılının sonuna kadar tamamlanacağı öngörülüyor.

Temin edilecek helikopterlerin, Hint uçak gemisi INS Vikramaditya başta olmak üzere cephede ön saflarda yer alacak savaş gemilerinde konuşlandırılması hedefleniyor.

Hint ordusu, Hellfire füzeleri ve MK 54 torpidoları ile donatılacak MH-60 helikopterlerinin düşman (Çin) denizaltılarının etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol oynayacağı fikrini taşıyor.  

18°
açık