banner23

banner26

banner24

Hindistan nükleer başlık taşıyabilen güdümlü füzesini test etti

Hint ordusu, yerli imkanlarla geliştirilen 2000 kilometre menzilli, nükleer başlık taşıyabilen güdümlü füze Agni Prime ile test atışı gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 28.06.2021, 12:54
Hindistan nükleer başlık taşıyabilen güdümlü füzesini test etti
banner34

Hindistan’ın Çin desteği ile başlattığı, 1989 yılında ilk test atışını yaptığı Agni füze programında tarihi bir başarıya imza atıldı.

Hindistan Savunma Geliştirme Örgütü (Defence Research and Development Organisation, DRDO), bugün Hindistan saati ile 10.55’te kompozit malzemeden üretilen, nükleer silah taşıma kapasitesine sahip, 1000 ila 2000 kilometre arasında menzili olan Agni-Prime’ın Bengal Körfezi açığındaki Abdül Kelam Adası'nda test atışının başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

 Agni-Prime yaklaşık 1000 kilogram faydalı yük ya da nükleer başlık taşıyabilir. Çift kademeli füze, selefi Agni-1’den daha hafiftir. Agni-Prime, DRDO tarafından fırlatılacak yeni nesil Agni füze sınıfının ilkidir. Yeni nesil güdüm ve tahrik sistemine sahiptir. Cannisterise edilen füze, operasyonel gereksinimlere göre ülke içinde son derece kolay bir şekilde taşınabilir.

27°
açık