banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan S-400 alımını ‘’gözden geçirirken’’ Rusya’nın yeni hedefi Pakistan

ABD yaptırımlarından korkan Hindistan, Rus S-400’lerini alma konusunu yeniden gözden geçirirken, Pakistan Moskova’nın yeni müşterisi olabilir.

SAVUNMA SANAYİİ 13.04.2021, 16:48
Hindistan S-400 alımını ‘’gözden geçirirken’’ Rusya’nın yeni hedefi Pakistan
banner34

Hindistan, ABD ile güçlendirdiği ikili ilişkilerini zedelememek adına Rusları yarı yolda bırakabilir. Buna karşın Rusya, Hindistan’ın oluşturacağı olası boşluğu doldurmaya en uygun aday olarak Pakistan'ı görüyor. 

EurAsian Times’in haberine göre, Quad kapsamında ABD ile ilişkilerini daha sağlam bir çerçeve üzerine oturtan Hindistan, Rusya’dan satın almak için anlaştığı S-400 savunma sistemlerine ilişkin tutumunu gözden geçirecek. Hindistan’ın cayması halinde Pakistan’ın bu fırsatı kaçırmayarak Rusya'dan S-400 alımı için talepte bulunacağı söyleniyor.  

Hindistan, 2018 yılında S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki için Rusya ile anlaşma imzaladı. 2019 yılında Rusya’ya 800 milyon dolarlık ilk ödemeyi yapan Hindistan’ın S-400’lerin ilk parçalarını 2021 sonuna kadar teslim alacağı öngörülüyor.

Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hindistan ziyareti sırasında Hint hükümetini ABD yaptırımları tetikleyecek adımlardan uzak durmaları gerektiği hususunda uyardı. Hindistan, müttefiki ABD'nin yaptırımlarına maruz kalmamak için S-400 meselesini yeniden değerlendirirken bu durum Moskova ve İslamabad arasındaki diyaloğu artırdı. 

Pakistan merkezli Dawn medya kuruluşu üst düzey bir yetkiliyi kaynak gösterdiği haberinde, Putin’in İslamabad’a "boş çek verdiğini" ve S-400 temini için hazır olduğunu iddia etti. Haberde Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un "Rusya, Pakistan’a ihtiyacı olan her türlü askerî teçhizatı temin etmek için hazır." sözlerine de atıfta bulunuldu. Lavrov ziyareti sırasında Pakistan ve Rusya arasındaki askerî iş birliğinin ve koordinasyonun geliştirilmesi konusunu da gündeme getirdi. Lavrov’un temasları neticesinde Rusya ve Pakistan müşterek askerî tatbikatları artırma konusunda mutabık kaldı.

11°
parçalı bulutlu