banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan, savunma sanayiinde Çin’e rakip olmak istiyor

Hindistan, ASEAN ve Hint-Pasifik ülkelerinin savunma sanayii ithalatlarında pay sahibi olmayı amaçlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 17.03.2021, 12:03
Hindistan, savunma sanayiinde Çin’e rakip olmak istiyor
banner34

Hindistan’ın kendi kendine yetme girişimi -Atmanirbhar Bharat- ile yerli savunma ve silah sistemleri üretimine ağırlık vermesi, Hindistan’ın savunma sanayii ithalatını düşüren bir etki meydana getirmişti. Hindistan şimdi de ürettiklerini Çin’in nüfuz alanında kalan ülkelere ihraç etmeye hazırlanıyor. 


The Print’in haberine göre, Modi hükümeti kendilerini savunma ekipmanları tedariki konusunda Çin’e alternatif bir ülke olarak sunmaya hazırlanıyor. Hintli yetkililer bu sayede hem Çin’in Hindistan tarafından çevreleneceği hem de bölge ülkelerine güvenilir müttefik imajı çizileceğini ifade ediyor. 


Hükümet, Hint Okyanusu civarında ve Afrika’da bulunan ‘’dost ülkelere’’ ihracatı mümkün olan 152 ürünlük bir liste oluşturdu. Listede Tejas savaş uçağı, Dhruv ve Rudra helikopterleri, Brahmos seyir füzesi ve Akash hava savunma sistemleri dahil Hindistan’ın büyük önem atfettiği çok sayıda ürün mevcut. Yetkililer her ülkenin farklı fırsat alanları yaratacağını düşünüyorlar. Bölge ülkelerinin daha çok helikopterler, donanma gemileri, hava savunma sistemleri taleplerinin olacağı öngörülürken Afrika pazarında kara araçları ve hafif silahların ilgi uyandırması bekleniyor. 


Savunma Bakanı Rajnath Singh, bu girişimlerinin Hindistan’ın bugüne dek uyguladığı yumuşak güç politikalarından farklı olduğu değerlendirmesinde bulundu. Singh ayrıca Hindistan’ın bölge ülkelere silah tedarik etmeye hazır olduğunu söyledi. Hint savunma ve güvenlik uzmanları, Hindistan’ın bu konuda oldukça geç kaldığına, Çin’in Hindistan’ı çoktan çevrelediğine dikkat çekti. Uzmanlar, Çinlilerin paylaşmadığı ya da sahip olmadığı savunma ekipmanlarının pazara arz edilmesi halinde başarı yakalanabileceğini kaydettiler. 

Kaynaklar, bunların dışında Hindistan’ın Hint-Pasifik bölgesinde yer alan bazı ülkelerde ‘’güvenlik sağlayıcısı’’ sıfatıyla askeri üsler kurmak istediğini aktardı.

22°
açık