banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan uzayda "askerileşme" faaliyetlerini artırıyor

Hindistan, uzay kuvvetlerini orduya entegre ederek askeri ihtiyaçlar doğrultusunda kullanmak için çalışmalarını artıracak.

SAVUNMA SANAYİİ 18.05.2021, 11:55
Hindistan uzayda "askerileşme" faaliyetlerini artırıyor
banner34

Çin’in uzayı militarize etmeye yönelik çalışmaları ve bu konuda artan yatırımları, Hint Silahlı Kuvvetleri’ni olası bir ‘’uzay savaşına’’ hazırlanmaya itiyor.

Shephard’ın haberine göre, Çin’in Hint ulusal güvenliğini tehdit eden uzay çalışmaları, Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün (ISRO) yıllar içinde sivil bir yapıdan askeri roller üstlenmiş bir güvenlik teşkilatına bürünmesine sebep oldu. Bu bağlamda, 2019 yılında ordu teşkilatı altında üç kuvvetin (kara, hava, deniz) de dahiliyle kurulan Hindistan Savunma ve Uzay Ajansı’nın (DSA) ABD Uzay Kuvvetleri (USPSTF) benzeri bir çizgide genişletilmesi hedeflenmektedir. 

Shephard’a konuşan Hint Hava Kuvvetleri mensubu üst düzey bir yetkili, DSA ve ISRO’nun uyum içinde çalışarak uzaydan gelebilecek düşman tehditlere karşı Hindistan’ı koruması ve orduya farklı alanlarda istihbari bilgiler sağlanması için hızla gerekli adımların atılacağını açıkladı. Yetkili, DSA’nın faaliyet sahasını genişletmesiyle üç kuvvet arasındaki sinerjinin ve iş birliğinin artacağına da dikkat çekti.

Hindistan 2019 yılında ilk kez uydu tahrip füzesi (ASAT) fırlatarak alçak yörüngedeki bir uyduyu vurmuştu. Olayın ardından ulusa seslenen Başbakan Nerandra Modi, Hindistan’ın artık ‘’yerleşik bir uzay kuvveti‘’ olduğunu ve uzayın ‘’şampiyonlar ligine’’ girdiğini ifade etmişti.

19°
açık