banner23

banner24

Hindistan yerli uçak gemisi Vikrant ile Çin’e rakip olacak

Hint Donanması, ülkenin ilk yerli uçak gemisi Vikrant’ın envantere dahil olmasıyla beraber, Hint Okyanusunda Çin ile rekabet edecek güce erişmeyi amaçlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 30.05.2021, 18:16
Hindistan yerli uçak gemisi Vikrant ile Çin’e rakip olacak
banner46

Çin Donanması, ikisi aktif hizmette, en az bir tanesi de henüz inşa sürecinde olan uçak gemileriyle Hint-Pasifik bölgesindeki etkinliğini her geçen gün artırıyor. Çin’in bölgedeki en önemli rakibi Hindistan ise uçak gemileriyle daha köklü bir ilişkisi olmasına rağmen geride kalmış durumda. Armada, ülkenin yerli imkanlarla üretilen ilk uçak gemisi Vikrant ile geri düştüğü bölgesel güç mücadelesinde yeniden öne çıkmayı amaçlıyor. 

Naval News’in haberine göre, Hint Donanmasının ilk yerli uçak gemisi INS Vikrant yakın zamanda envarterdeki yerini alacak. INS Vikrant, Rusya tarafından inşa edilen INS Vikramaditya’nın ardından ülkenin ikinci uçak gemisi olarak Çin’in artan deniz gücüne karşı koyarken, Hindistan’ın elindeki en önemli unsur olacak. 

1957 yılından bu yana uçak gemisi ve muadili ürünleri kullanmakta olan Hint Deniz Kuvvetleri, bu alanda köklü bir geleneğe sahiptir. Öte yandan, Çin Donanması yaklaşık 10 yıl önce tanıştığı bu teknolojide kısa zaman içerisinde önemli bir mesafe katederek Hindistan’ın önüne geçmiştir. Hindistan’ı Çin ile olan bölgesel hegemonya mücadelesine tekrar döndürecek olan INS Vikrant, 45.000 ton ağırlığında olup 26 adet MİG-29K ile 10 adet Ka-31 helikopteri dahil olmak ürete 40 kadar uçağa konuşlanma imkanı sağlayacak.

Hint ve Çin gemilerinin inşası benzer bir dönemde gerçekleşse de INS Vikrant birçok bakımdan yeni nesil ürünlerin birleşiminden oluşmaktadır. INS Vikrant’a yönelik ilk çalışmalara 1999 yılında başlanırken omurgası 2009 yılında tamamlandı. 2013 yılında ise denizle buluşması gerçekleşti. Çin’in gemileri ise 1970’lerin Sovyet teknolojisine dayanıyor ve genel itibariyle Amiral Kuznetsov sınıfı gemilerdir. 

Hint ve Çin uçak gemilerinin en çok ayrıştığı noktlardan birisi de türbin sistemleridir. Çin gemileri geleneksel buhar türbinleri kullanırken, Vikrant daha modern diyebileceğimiz General Electric'e ait LM2500 gaz türbini kullanıyor. 
Tüm bunlarla beraber, Hindistan’ın Çin’den daha fazla uçak gemisi üretmesi oldukça zor olsa da elindeki iki gemi ile aradaki boşluğu kapatarak Hint-Pasifik'te caydırıcı bir duruş sergileyebilir.

banner34
23°
açık