banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan’ın Rafale savaş uçağı sayısı 14’e yükseldi

Hindistan’ın Fransız Dassaut Aviation firmasından sipariş ettiği 36 Rafale tipi savaş uçağının 3 tanesi daha Hint Hava Kuvvetleri (İAF) envanterine girdi.

SAVUNMA SANAYİİ 03.04.2021, 15:31
Hindistan’ın Rafale savaş uçağı sayısı 14’e yükseldi
banner34

Hindistan, 2016 yılında Fransa’dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı sipariş etmişti. O günden bugüne üç farklı seferde 11 Rafale uçağının İAF’a teslimatı gerçekleştirildi. 1 Nisan itibariyle de uçakların dördüncü partisi Hint ordusu bünyesinde yerini aldı.

Hint Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Mart tarihinde Fransa’nın Istres Üssü’nden havalanan 3 uçak Hindistan’a ulaştı. Bu teslimat ile beraber Hindistan’ın sahip olduğu Rafale tipi savaş uçağı sayısı 14 oldu. Nisan ayının ikinci yarısına kadar 7 ya da 8 uçağın daha Hint hava filosuna dâhil olması bekleniyor.

Uçaklara yakıt ikmalini BAE yaptı

Uçaklar Fransa’dan Hindistan’a doğru yol alırken ihtiyaç duyulan yakıt ikmali Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri’nin tanker uçakları tarafından sağlandı. Hint Hava Kuvvetleri ise konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada iki ülkenin hava kuvvetleri arasındaki güçlü ilişkilere atıfta bulunarak BAE’nin bu tutumunun aralarındaki ilişkide önemli bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.  

13°
parçalı bulutlu