banner23

banner24

Hindistan’ın yerli deniz karakol gemisi ‘’Vigraha’’ göreve hazır

Hint Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sipariş edilen yedi adet deniz karakol gemisinin sonuncusu ‘’Vigraha’’ 28 Ağustos’ta Chennai’de göreve başlayacak.

SAVUNMA SANAYİİ 27.08.2021, 17:05
Hindistan’ın yerli deniz karakol gemisi ‘’Vigraha’’ göreve hazır
banner46

Hint hükümetinin Atmanirbhar Bharat (kendi kendine yeten Hindistan) hedeflerinin sacayağını savunma sanayii oluşturuyor. Bu kapsamda ülkenin yerli üretim deniz karakol gemisi kullanıma hazır hale geldi. 

Swarajya’nın haberine göre, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, 2015 yılında Larsen&Toubro tarafından üretime başlanan yedi adet ‘’Vigraha’’ deniz karakol gemisinden sonuncusunun da 28 Ağustos tarihinde Chennai’de denizle buluşacağını duyurdu.

Gemi, Sahil Güvenlik Komutanlığının emrinde Visakhapatnam ve Andra Pradesh bölgesinin Doğu sahillerinde faaliyet gösterecek. 

98 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olan Vigraha, toplamda 11 subay 110 alt rütbeli personel ile 5.000 deniz mili mesafede hizmet verecek. Gemi ayrıca, 40/60 Bofor silahları ile donatılmış olup, tropikal iklim koşullarında çalışabilen ileri teknoloji radarlar, navigasyon sistemleri, iletişim ekipmanları, sensörler ve makinelere sahiptir.

banner34
23°
açık