banner23

banner26

banner24

Hint Hava Kuvvetleri üslerini anti-drone sistemleri koruyacak

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), 27 Haziran'da Jammu Hava Üssüne yapılan drone saldırısı sonrasında üsleri güvence altına almak için anti-drone sistemi satın almak üzere harekete geçti.

SAVUNMA SANAYİİ 08.07.2021, 11:32
Hint Hava Kuvvetleri üslerini anti-drone sistemleri koruyacak
banner34

27 Haziran tarihinde Keşmir’de bulunan Jammu Hava Üssüne iki adet drone ile yapılan hava saldırısı Hint Silahlı Kuvvetlerini harekete geçirdi.

The Defense Post’un haberine göre, Hint Hava Kuvvetleri, lazar tabanlı yönlendirilmiş enerji altyapısına sahip, yerli imkanlarla üretilmiş 10 anti-drone sistemi almak için bilgi talebi (request for information, RFI) yayınladı. Alınacak anti-drone sistemleri ile düşman dronları tespit etmek, izlemek ve etkisiz hale getirmek amaçlanıyor.

Bilgi talebi, sistemin “çoklu sensör ve çoklu yok etme çözümü” sağlaması ile düşman uçakları için “uçuşa yasak bölge” oluşturmasını şart koşuyor. RFI, sistem radarının minyatür bir insansız hava aracı sistemi için 5 kilometre alanında ve 360 derece boyunca tarama yapabilmesi gerektiğini bildiriyor. RFI ayrıca anti-drone sisteminin yerli bir araca, çatıya yahut zemine monte edilebilir durumda olması şartını barındırıyor. 

Sınırda drone hareketliliği artıyor

Hindistan'ın Pakistan sınır hattında bulunan güvenlik güçleri, 2020'den bu yana 99 drone hareketliliği kaydetti. Hindistan Genelkurmay Başkanı General Bipin Rawat, Hindistan’ın ‘’gri bölge’’ veya ‘’hibrit alan’’ dan gelecek tehditlere karşı hazırlandığını ifade etti.

27°
açık