banner23

banner26

banner24

banner25

HİSAR O+ tüm unsurlarıyla TSK'nın hizmetinde

Türkiye'nin orta irtifa hava savunma sistemi HİSAR O+, testlerinin tamamlanması sonrası tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 20.01.2022, 15:02
HİSAR O+ tüm unsurlarıyla TSK'nın hizmetinde
banner34

HİSAR O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi tüm unsurlarıyla hizmete alındı.

Türkiye'nin orta irtifa hava savunma sistemi HİSAR O+, testlerinin tamamlanması sonrası tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Aralık 2021'de testlerini başarıyla tamamlayan HİSAR O+, böylelikle Türkiye'nin orta irtifa hava savunmasında büyük bir rol oynayacak. 

HİSAR-O+’ın da TSK'ya teslim edilmesiyle Türkiye, Çok Alçak İrtifa, Alçak İrtifa ve Orta İrtifa hava savunmasını kendi imkanlarıyla geliştirdiği ürünlerle sağlayacak. Alçak irtifa hava savunma sistemi HİSAR A+, kısa bir zaman önce hizmete alınmıştı. Yüksek İrtifa hava savunması için SİPER HSS'in testlerini devam ederken, gelecek yıl TSK'ya teslim edilmesi planlanıyor.

HİSAR O+

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, ASELSAN-Roketsan işbirliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 360 derece etkinliğe sahip sistem, en az 9 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ Sisteminin önleme menzili 25 km’yi buluyor. 

Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili oluyor. Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkemizde mevcut ihtiyaç ve tehditlere uygun olarak tasarlanan HİSAR, ülke hava savunmasında ciddi bir güç çarpanı olacak. 

Yerli ve Milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere giriş öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi imha etmeyi başardı. HİSAR O+ böylece kabul faaliyetlerini tamamlamış ve bütün unsurlarıyla ve tam kapasite göreve hazır hale gelmiş oldu. 

HİSAR hava savunma füze sistemlerinde ilk olarak HİSAR A+ teslim edilmişti. Test atışları süren uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır hale gelmesi hedefleniyor.

22°
açık