banner23

banner24

HÜRJET yeni renkleriyle görüntülendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, Türk bayrağı renkleriyle ilk defa Malezya Başbakanı'nın ziyareti esnasında görüntülendi.

SAVUNMA SANAYİİ 07.07.2022, 10:20
HÜRJET yeni renkleriyle görüntülendi
banner34

HÜRJET, yeni renkleriyle semalarda Türk bayrağını sembolize edecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, yeni renkleriyle ilk defa Malezya Başbakanı'nın ziyareti esnasında görüntülendi.

Türkiye ziyareti kapsamında TUSAŞ'ı ziyaret eden Malezya Başbakanı İsmail Sabri Bin Yaakob, ziyaret sırasında HÜRJET üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Malezya Başbakanı'na tanıtılan uçak kırmızı - beyaz renklere boyanmış halde ilk defa görüntülendi.

Böylelikle, daha önce dijital kamuflaj renkleriyle görülen HÜRJET, HÜRKUŞ ve Türk Yıldızları akrobasi timinde olduğu gibi Türk Bayrağı renklerine boyandı.

HÜRJET Projesi Ne Durumda

Prototip için tüm parça üretimi tamamlanan HÜRJET’in, 11 Haziran 2022 tarihinde ilk ön gövdesi üretim hattından son montaj hattına taşındı. 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan HÜRJET’in tüm parçaları son montaj hattında birleştirilerek yer testlerine başlanacak.

İlk prototipin son montaj hattına taşınmasından sonra uçağın tüm gövde parçalarının birleştirilmesine ek olarak motor, radar ve aviyonik gibi tüm alt sistemler de üzerine entegre edilerek prototip, yer ve uçuş testlerine hazır hale getirilecek.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanmıştır. HÜRJET’in silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında öenmli bir güç unsurudur.

Hürjet Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır.

HÜRJET’in bu özelliklerinin yanısıra;

  • Hizmet süresi 20 yılı aşkın Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılması
  • Sayısı hızla artan 5. nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması da hedeflenmiştir.

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak  pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlatmıştır.

Proje kapsamında belirlenen konfigürasyonda ilk güvenli uçuşun 18 Mart 2023 yılı başında icra edilmesi, sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

Üzerinde çalışılması planlanan konfigürasyonlar; Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak olarak belirtiliyor. Proje kapsamında iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor.

27°
parçalı bulutlu