banner23

banner24

HÜRJET’in üretimi başladı

TUSAŞ, milli imkanlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı için üretim ve montaj faaliyetlerine başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 10.01.2022, 11:58
HÜRJET’in üretimi başladı

İlk uçuşunu 18 Mart 2023 tarihinde yapacak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) ilk jet motorlu uçağı olacak HÜRJET için imalat çalışmaları başladı. 

TUSAŞ öz kaynakları ile 2017 yılında başlatılan Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı (HÜRJET) Projesi’nde, prototip uçaklar için parça üretimi ve montaj faaliyetlerine başlanıldı. Hem eğitim hem de hafif taarruz görevinde kullanılacak uçak için motor çalıştırma bu yılın son çeyreğinde gerçekleştirilecek.

SavunmaSanayiST.com tarafından yapılan habere göre TUSAŞ, HÜRJET Projesi kapsamında şu anda komponent seviyesi montaj faaliyetlerini sürdürüyor. 2022 yılı ortasına kadar Son Nihai Montaj (Final Assembly Line) geçmeyi planlayan TUSAŞ, yıl sonunda HÜRJET’i hangardan çıkartacak. HÜRJET’in, yer testlerinin ardından 18 Mart 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

HÜRJET Projesi kapsamında, iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor. TUSAŞ, bahsi geçen test uçaklarının üretim faaliyetlerine ‘fiilen’ başladı.

banner34