banner23

banner24

HÜRKUŞ Azerbaycan semalarında

TUSAŞ tarafından üretilen askeri eğitim uçağı HÜRKUŞ, test ve gösterim için Azerbaycan'da uçuş gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 03.12.2021, 14:08
HÜRKUŞ Azerbaycan semalarında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen askeri eğitim uçağı HÜRKUŞ, Azerbaycan semalarında havalandı. 

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Ramiz Tahirov ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, uçuşun yapıldığı esnada alanda yer aldı.

Uluslararası olarak dikkatleri üzerine çeken HÜRKUŞ askeri eğitim uçağının Nijer'e ihraç edildiği Kasım ayının ortalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki savunma sanayii anlaşmaları ve iş  birlikleri de her geçen gün artmaya devam ediyor. HÜRKUŞ'a ilgisi daha önceden de gündem olan Azerbaycan, halihazırda Türkiye'den edindiği savunma sanayii ürünlerini aktif bir şekilde kullanıyor.

Azerbaycan en son, aktif olarak kullandığı Türk İHA'ları ile yaptığı eğitim uçuşlarının görüntülerini paylaşmış ve burada TB2'ler kullanılan Hensoldt Argos II HDT kameraları dikkat çekmişti. Buna göre Azerbaycan'ın TB2'lerde kullandığı Wescam MX-15D ve ASELSAN CATS'in yanı sıra Hensoldt Argos II HDT kullanarak; Türk SİHA'larında kullandığı kamera tipini 3'e çıkardığı görülmüştü. 

banner34