banner23

banner26

banner24

banner25

Hürkuş ilk defa bir tatbikatta

Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı'nda Hürkuş ilk defa bir tatbikatta yer aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 31.05.2021, 11:41
Hürkuş ilk defa bir tatbikatta
banner34

Kardeş ülke Azerbaycan, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Katar ve Slovenya'nın katılımıyla 25 Mayıs tarihinde başlayan ve 4 Haziran'a kadar sürecek olan Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda tüm hızıyla devam ediyor.

Gerçeğe yakın harekat ortamında katılımcı ülkelerin personel kurtarma unsurları arasında eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı'nda önemli bir detay dikkat çekti.

Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, Hürkuş'un ilk defa bir tatbikatta görev icra ettiği tatbikat oldu.

HÜRKUŞ

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.İki prototip uçak ile şu ana kadar yapılan 530 sorti uçuşta 567 saat havada kalınmıştır. Bu uçuşlarda 356 knot sürate, 35.500 ft irtifaya çıkılmış, 6.3g görülmüştür. Uçuşlarda; sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, acil durum testleri, düşük sürat, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, spin testleri, kararlılık ve kontrol testleri, performans testleri, havada motor susturma testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testleri vb. icra edilmiştir.

16°
açık