banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere, 30 yıl sonra ilk kez Mısır’a askeri gemi sattı

İngiltere, 30 yıl sonra ilk kez Mısır'a, emekliye ayırdığı Fort Rosalie ve Fort Austin ikmal gemilerinin satışını gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.11.2021, 10:57
İngiltere, 30 yıl sonra ilk kez Mısır’a askeri gemi sattı
banner34

İngiltere Savunma Ekipmanları Satış Otoritesi (DESA), 2 ikmal gemisinin Kraliyet Donanması'nda 40 yıl hizmet verdikten sonra bu yılın başlarında hizmetten çıkartıldığını söyledi.

Naval Technology'nin haberine göre  Fort Rosalie ve Fort Austin ikmal gemileri Mısır Donanması'na teslim edilmeden önce bakımdan geçirilecek.

Savunma Tedarikinden Sorumlu İngiliz Bakan Jeremy Quin satış hakkında iki geminin onlarca yıllık hizmetinden bahsederek, ''Fort Austin ve Fort Rosalie, filomuzun onlarca yıldır sürdürülmesinde önemli bir rol oynadı ve bu çalışmalarda yer alan herkese teşekkür ediyorum. Bu gemilerin geçmişteki hizmetlerine selam verirken yeni Fleet Solid Support gemilerimizi karşılamanın heyecan verici geleceğini de sabırsızlıkla bekleyebiliriz. Hem Birleşik Krallık hem de Mısır donanmaları bölgede barış ve güvenliği korumak için ilişkileri güçlendirmeye devam ediyor.'' ifadelerini kullandı.

1978 yılından Krallık Donanması'na hizmet vermeye başlayan gemiler 23.890 ton deplasmana ve 185 metre uzunluğa sahip. 

28°
parçalı bulutlu