banner23

banner24

İngiltere'nin düşen F-35'e ilişkin Türkiye ve Rusya endişesi

İngiliz medyasında çıkan haberlere göre İngiltere, Akdeniz'e düşen F-35'in ABD ve kendisinden önce Rusya veya Türkiye tarafından bulunması konusunda endişeleniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 20.11.2021, 11:19
İngiltere'nin düşen F-35'e ilişkin Türkiye ve Rusya endişesi

İngiltere'nin Akdeniz'e düşen F-35B savaş uçağına ilişkin aramalar hız kesmeden devam ediyor. İngiltere'nin, uçağın bulunması konusunda ABD'ye başvurduğu haberleri aktarılırken Rusya tehdidinin de göz önünde bulundurulduğu belirtilmişti. İngiltere medyasında çıkan yeni haberlere göre, uçağın Türkiye tarafından bulunma ihtimali de İngiltere'yi endişelendiriyor.

The National News sitesinde yer alan habere göre İngiltere savunma kaynakları, özellikle ABD'nin savaş uçağının Türkiye'ye satışını engellemesinden dolayı Türkiye'nin düşen uçağı bulmak için istekli olacağını aktardı. Bu düşüncelere göre Türkiye'nin hedefi, bulunan uçaktaki parçalardan faydalanmak olacak. Bunun yanı sıra Türkiye'nin geri kazandığı herhangi bir teknolojiyi de kendi uçaklarını geliştirmek için kullanılabileceği düşünülüyor. 

Habere göre Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'nın, Suriye'nin Tartus kentinde bir deniz üssüne bir günden fazla yelken açmış olan Ruslar hakkında endişeli olduğu anlaşılıyor. Ayrıca sivil gemilerin enkazı toplayarak Çin dahil farklı güçlere satma olasılığı da değerlendiriliyor. 

Navy Lookout'ta yer alan bir yazıda da enkazın bulunmasının acil öncelik olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu yazıda, yanlış teknoloji ve verilerin "yanlış ellere" geçmemesinin yanı sıra kazanın nedenlerinin bulunmasına yönelik başlatılacak soruşturma için bu önceliğin acil olduğu belirtildi.

banner34