banner23

banner26

banner24

İngiltere'nin yeni koruyucu uçağı ilk uçuşunu tamamladı

İngiltere bir süredir üzerinde çalıştığı uzun ömürlü, orta irtifa insansız hava aracı 'Genel Atomik Havacılık' sistemi olan MKI'nın ilk uçuşu yaptığını duyurdu. İlk uçuş denemesini gerçekleştiren aracın, ilk defa 25 Eylül'de Kaliforniya'da uçtuğu söylendi.

SAVUNMA SANAYİİ 29.09.2020, 17:39
İngiltere'nin yeni koruyucu uçağı ilk uçuşunu tamamladı
banner34

İngiltere'nin 'Genel Atomik Havacılık' sistemi ile en az 16 dronluk 65 milyon sterlinlik yani 83 milyon ABD dolarlık bir anlaşma imzaladıklarını açıklamasından iki ay sonra 16 dronluk anlaşmadan ilk üçü teslim edildi. Anlaşmaya, üç yer kontrol istasyonu ve destek ekipmanları da dahil edildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilisi Stephen Lovegrove tarafından yapılan açıklamada, "Bu dronlar, Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından Afganistan ve Orta Doğu'daki operasyonlarda yaygın olarak kullanılan 'General Atomics Reaper', insansız hava araçlarının yerini alacak ve son olarak Suriye ve Irak'taki İslam Devleti grubuna karşı mücadelede keşif, gözetleme ve saldırı yetenekleri sağlayacak." ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Jeremy Quin, üretim dronunun açılış uçuşunun gelişimde hoş bir adım olduğunu söyledi. Quin, "Artan menzil ve dayanıklılık, daha fazla silah kapasitesi ve geliştirilmiş hava direnci ile gelecekteki tehditlere karşı koymada hayati bir istihbarat ve caydırıcı rol oynayacak" dedi. Şu an için ilk koruyucu olan MoD ABD Hava Kuvvetleri ve General Atomics ekibinin bir parçası olarak sistem testlerini desteklemek için Amerika Birleşik Devletleri'nde kalacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından drone, 2021 yazında MoD'ye teslim edilecek. Platform, RAF'ın test ve değerlendirme programını tamamlamasına izin vermek için Amerika Birleşik Devletleri merkezli olmaya devam edecek. Test aşamaları devam eden, İngiltere'nin doğusundaki RAF Waddington'daki üssünden faaliyet gösteren Protector'un 2024 ortalarında hizmete girmesi planlanıyor.

25°
açık