banner23

banner24

İngiltere nükleer silah stoklarını artıracak

İngiltere yönetimi, kitle imha silahlarının ve gelişen teknolojilerin oluşturduğu tehdit sebebiyle nükleer savaş başlığı stoklarını artıracağını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 17.03.2021, 09:07
İngiltere nükleer silah stoklarını artıracak
banner46

İngiltere'nin nükleer silahlarda artışa gitmeye yönelik aldığı yeni karar, Başbakan Boris Johnson tarafından duyuruldu. Johnson yaptığı açıklamada, İngiltere'nin nükleer savaş başlığı sayısının üst sınırını aşma hedefinde olduğunu doğruladı.

The Drive tarafından yapılan habere göre İngiltere, 16 Mart günü bir belge yayınladı. Bu belge ile İngiltere'nin, Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez nükleer silah sayısını artıracağı öğrenildi. Söz konusu belge, ülkenin nükleer silah konusundaki yaklaşımına yönelik değişikliklere ışık tuttu.

Nükleer silah sayısı 260'a çıkarıldı

İngiltere son verdiği kararla, 2010'da belirlediği nükleer savaş başlığı sayısını 180'e indirilmesi kararından geri dönmüş oldu. Yapılan değerlendirmelerin ardından, mevcut nükleer silah sayısının 260'a çıkarılmasına karar verildi.

Yayınlanan belgede "teknolojik ve doktrinsel" tehditler nedeniyle 2010 yılında alınan kararın uygulanmasının artık mümkün olmadığı belirtildi. Böylece İngiltere, 4 nükleer füze denizaltılarında (SSBN) kullanılan Trident füzelerini silahlandırmak için 260 savaş başlığından oluşan bir nükleer silah stoğuna sahip olacak.

Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması

Bütün bu kararlar alınırken İngiltere, 1968'de imzalanan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na olan bağlılığını sürdürüyor. Bu bağlamda İngiltere'nin yeni nükleer silah politikasını yayınlamasının ardından, söz konusu anlaşmayı ihlal ettiği yönünde eleştiriler de başladı.

banner34
25°
açık