banner23

banner26

banner24

İngiltere sürü drone kabiliyetlerini artıracak

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri, fütüristik bir yetenek olarak değerlendirilen sürü drone alanında kabiliyetlerini artıracak.

SAVUNMA SANAYİİ 15.07.2021, 12:44
İngiltere sürü drone kabiliyetlerini artıracak
banner34

Birleşik Krallık, geleceğin muharebe alanlarında önemli kuvvet çarpanlarından biri olması beklenen “sürü drone” teknolojisinde adımlar atacak.

Janes sitesinde yer alan haberde, Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri (Royal Air Force, RAF)  Komutanı Mareşal Sir Mike Wigston’ın Londra'da düzenlenen "Air and Space Power Association's Global Air Chiefs" konferansındaki açıklamalarına yer verildi. Wigston, şu ana kadar yapılan denemelerin sürü drone teknolojisinin potansiyelini gösterdiğini ve RAF’ın bu potansiyeli operasyonel bir gerçekliğe dönüştürme yolunda olduğunu söyledi.

Mareşal Wigston, sürü drone’ların ve insansız muharebe hava araçlarının gelişimiyle birlikte, jet çağının getirdiği değişiklik kadar derin bir değişikliğin içerisinde olunduğunu ifade etti. Wigston açıklamalarının devamında, Alvina programı kapsamında drone test filosu 216. Filonun sürü droneların kullanışlılığını kanıtladığını belirtti.

Haberin devamında Mareşal Wigston’ın da belirttiği gibi, 216. Filo tarafından gerçekleştirilen denemelerin 20 adet ultra düşük maliyetli drone'un birlikte hareket ettiği görüntüleri içerdiğine işaret edildi.

26°
açık