banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere ve Fransa yeni nesil füze üretimi konusunda anlaştı

Avrupa merkezli füze şirketi MBDA ve Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), yeni nesil seyir füzeleri ve gemisavar füzelerinin geliştirilmesi konusunda ortaklık anlaşması imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 18.02.2022, 11:00
İngiltere ve Fransa yeni nesil füze üretimi konusunda anlaştı
banner34

2017 yılında ''Geleceğin Gemisavar ve Seyir Füzesi Programı (FC/ASW)'' ismi ile başlatılan çalışmalar konusunda MBDA ve DGA arasında bir süredir görüşmeler yürütülüyordu.

Anlaşmaya, Airbus, Leonardo ve BAE Systems'in ortak girişimi olan MBDA'nın yanı sıra Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Ekipmanları ve Desteği (DE&S) kurumu da iştirak edecek.

Ortaklık sonucunda geliştirilecek gemisavar füzesi, Fransız AM39 Exocet ve İngiliz AGM-84 Harpoon ve Storm Shadow/SCALP havadan atılan seyir ve gemisavar füzelerinin yerini alarak 2030 yılına kadar bu iki ülkenin deniz kuvvetleri envanterine dahil edilecek.

İngiliz Savunma Bakanı ise ortaklık anlaşaması ile beraber 2028'den itibaren yeni nesil füzelerin hem İngiliz hem de Fransız donanmalarında test edileceğini söyledi.

FC/ASW Programı kapsamında yeni nesil, derin vuruş kabiliyetine sahip gemisavar ve seyir füzelerinin üretilmesi hedefleniyor.

25°
açık