banner23

banner26

banner24

banner25

İnsansız Kara Aracı projesi başlıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve Katmerciler firması, İnsansız Kara Aracı projesi için başlangıç toplantısı gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.11.2020, 13:42
İnsansız Kara Aracı projesi başlıyor
banner34

Silahlı insansız kara aracının milli olarak geliştirilmesinin amaçlandığı projenin; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen ve üzerine değişik silah sistemleri ile ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği bir tasarım ile sonuçlanması bekleniyor. Aynı zamanda proje kapsamında üretilecek aracın; uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip olması da belirlenen hedefler arasında bulunuyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın tedarik makamı olduğu projede, kullanıcı makam olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı yer alıyor. ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede, Katmerciler firması platform üreticisi olarak görev alacak. Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı tarafından yürütülmesi belirlenen projenin, silah sistemi Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı tarafından sağlanacak. Geliştirilecek insansız sistem, tehlikeli sahalarda keşif ve gözetleme yapabilecek, gerektiğinde tehditlere karşı üzerinde bulunacak silah sistemi DUAL SARP ile sahayı ateş altına alarak kontrol sağlayacak.

Otonom devriye atabilecek, karıştırma altında otonom geri dönüş özelliği ile savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacak. Geliştirilecek silahlı insansız kara aracının, sahadaki diğer insansız hava ve kara sistemleriyle de entegre olarak, kullanıcıya muharebe sahasında büyük avantaj sağlaması bekleniyor.

18°
parçalı bulutlu