banner23

banner24

Irak, Bayraktar TB2 için 100 milyon dolar ayırdı

Irak Bakanlar Kurulu'nun, 12 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) alımı için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.12.2021, 19:07
Irak, Bayraktar TB2 için 100 milyon dolar ayırdı

Irak Savunma Bakanlığı'ndan yetkililerin önümüzdeki günlerde Ankara'yı ziyaret edeceği ve Bayraktar TB2 konusunda ayrıntıların ele alınacağı vurgulandı.

The New Arab'ın Iraklı üst düzey askeri yetkililere dayandırdığı habere göre Irak Bakanlar Kurulu yaklaşık 2 hafta önce 12 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) alımı için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. Bütçe kararı, Irak Hava Kuvvetleri'nin silahlanma planları ile ilgili bakanlar kurulu oturumunda alında.

Bayraktar TB2'lerin, özellikle geçirgen Irak-Suriye sınırında kullanılacağı ve Türkiye ile anlaşmanın imzalanması halinde Irak ordusundan askeri personellerin Bayraktar TB2 eğitimleri için Türkiye'ye geleceği belirtildi.

Ağustos ayında Irak Cumhuriyeti Askeri Sanayileşme Kurulu Başkanı Mohamed Saheb Al-Daraji, IDEF 15 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nı ziyaret etmiş ve Türkiye ile Irak arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşmasını imzalamıştı.

Eylül ayında Iraklı televizyon kanalı El Şarkiye’nin bir programına konuk olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamış ve Ekim ayında ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberinde Türk savunma sanayii şirketlerinin temsilcilerinden oluşan heyet ile Irak’ı ziyaret etmişti.

banner34