banner23

banner24

İran Devrim Muhafızları yeni İHA, hava savunma ve radar sistemlerini tanıttı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, yeni geliştirdiği insansız hava aracı (İHA), hava savunma füze ve radar sistemlerini düzenlediği törenle sergiledi.

SAVUNMA SANAYİİ 21.05.2021, 20:00
İran Devrim Muhafızları yeni İHA, hava savunma ve radar sistemlerini tanıttı

İran, insansız hava aracı (İHA) ve hava savunma sistemlerini geliştirerek, envanterine katmaya devam ediyor. 

Mehr News'in haberine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu, yeni geliştirilen ''Gazze'' isimli insansız hava aracını (İHA), ''Kudüs'' radar sistemini ve ''9 Gün'' isimli hava savunma füze sistemini düzenlediği törenle tanıttı.

Çeşitli gözetleme, keşif ve muharebe görevlerinde bulunabilen Gazze İHA'nın, 35 saatlik uçuş süresine sahip olduğu belirtilirken, harekat yarıçapının 2000 km olduğu açıklandı. 500 kilogram elektronik ekipman taşıyabilen Gazze İHA, aynı anda 13 mühimmat taşıyabiliyor. Bunun yanı sıra İHA'nın baş kısmında bulunan çıkıntıdan ''SATCOM''un entegre edildiği iddia ediliyor ancak İran makamları şu ana kadar bu konu hakkında bilgi vermedi.

''9 Gün'' hava savunma füze sistemi daha çok seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi alçak irtifa tehditlere karşı geliştirildi. Sistemin daha önce tanıtılan ve S300 temelli geliştirilen ''Sevome Khordad'' hava savunma sisteminin bir üst versiyonu olduğu belirtiliyor.

Törende tanıtılan ürünlerden ''Kudüs'' radarının ise daha önce İran ordusunun envanterinde bulunan Belarus üretimi Vostok radarının geliştirilmiş bir versiyonu olduğu vurgulanıyor. 

İran Kara Kuvvetleri Nisan ayında 5-15 kg harp başlığına, 10 km menzile ve yapay zekaya sahip yeni sürü vurucu (kamikaze) İHA sistemlerini tanıtmıştı.

Başkent Tahran'da bugün düzenlenen törene Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve beraberindeki üst düzey askeri yetkililer katıldı.

banner34