banner23

banner24

İran Donanması'ndan Hint Okyanusu'nda İHA tatbikatı

İran Donanması'na bağlı unsurlar Hint Okyanusu'nda çeşitli tiplerde insansız hava araçları (İHA) ile tatbikat düzenledi.

SAVUNMA SANAYİİ 15.07.2022, 11:36
İran Donanması'ndan Hint Okyanusu'nda İHA tatbikatı
banner34

İran ordusu, İHA sistemlerini bütün platformlara entegre etmekte kararlı.

RIB News'in aktardığı bilgilere göre İran Donanması'na ait Lavan ve Delvar tank çıkarma gemileri ve Fatih ve Tarık sınıfı denizaltılardan 50 adet insansız hava aracı fırlatılarak tatbikat düzenlendi.

Tank çıkarma gemilerinden Araş kamikaze İHA ve Ebail-2/3 İHA fırlatılırken, denizaltıdan Pelikan-2 VTOL İHA fırlatıldı.

İran Devrim Muhafızları İHA Tümeni Komutanı Tümgeneral Abdulrahim Musevi, tatbikat ile ilgili yaptığı açıklamada, ''Ordunun İHA kapasitesi arttırılma ve bütün tehditlere karşı kullanılabilir hale getirilmeli.'' ifadelerini kullandı.

Ebabil-2 Taktik İHA

Ebabil-2, İran Uçak İmalat Sanayii Şirketi (HESA) tarafından üretilen tek motorlu ve çok amaçlı bir İHA olarak bilinir. 

İran-Irak savaşı sırasında geliştirilmeye başlanan Ebabil-2 İHA, gözetleme yeteneğinin yanı sıra çeşitli harp başlıkları ile dolanan mühimmat olarak da kullanılmaktadır.

Öte yandan İHA, hava savunma eğitimlerinde hedef uçak olarak kullanılmaktadır. 100 km'lik menzili ile Ebabil-2 ucuz, basit ve kullanımı kolay olmasından ötürü İran'ın Ortadoğu'daki vekil güçlerine çok sayıda teslim edilmiştir.

Ebabil-2'nin şu ana kadar aktif olarak kullanıldığı çatışmalar ise şöyle sıralanabilir; 2006 Hizbullah-İsrail Savaşı, Irak, Sudan, Yemen ve Suriye.

27°
parçalı bulutlu