banner23

banner26

banner24

banner25

İran'ın en yetenekli denizaltıları hizmet sorunuyla karşı karşıya

İran'ın en yetenekli denizaltıları olarak kabul edilen Kilo sınıfı denizaltılar, yaklaşık bir aydır görev icra etmiyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.02.2021, 11:21
İran'ın en yetenekli denizaltıları hizmet sorunuyla karşı karşıya
banner34

Orta Doğu'da İran ile ABD arasındaki gerilim devam ederken İran Deniz Kuvvetleri'nin en yetenekli denizaltıları olarak kabul edilen Kilo sınıfı denizaltılar faaliyet göstermiyor.

The Intel Lab tarafından paylaşılan bir raporda, İran Donanması'nın envanterinde bulunan Kilo sınıfı denizaltılarının üçünün de yaklaşık bir aydır Basra Körfezi girişinde Hürmüz Boğazı yakınlarında bulunan ve İran Donanması’nın ana üssü olarak kabul edilen Bandar Abbas’da demirli bir halde bulundukları aktarıldı.

Raporda, üç denizaltının aynı anda faaliyet göstermemesinin olağan bir durum olduğu ve bu durumun ciddi bir hizmet sorununa işaret edebileceği ifade edildi. İran Deniz Kuvvetleri, mümkün olduğunca çok sayıda denizaltıyı su altında tutmak için bakım dönemlerini belli aralıklara belirliyor. Bu durum, Kilo sınıfı üç denizaltılardan en az birinin herhangi bir zamanda faaliyet göstermesi anlamına geliyor.

Yayınlanan raporda, İran Donanması envanterine 600 tonluk yerli Fateh sınıfı denizaltılarının eklenmesinin; Tahran tarafından her 3 Kilo sınıfı denizaltının da aynı anda sudan çıkmasına izin vermek için yeterli bir yetenek olarak görülebileceği, ancak sınıfının birincisi olarak kabul edilen Fateh'in, sürecin başından beri Bandar Abbas’da demirlemiş halde bulunduğu belirtildi.

Kilo sınıfı denizaltılar, bakımları için deneyimli Rus tersanelerine gönderilmek yerine yerel tesislerde elden geçirildi. Bunun sonucunda, bakım süreleri beklenenden daha uzun oldu. Bu durumun, ikmal ve beceri eksikliklerine işaret edebileceği iddia ediliyor.

3 bin ton ağırlığındaki Kilo sınıfı denizaltı, İran Donanması'nın en büyük ve en yetenekli denizaltısı olarak biliniyor. İran ülke savunmasında en önemli rollerden birine sahip olduğu öne sürülen Rus yapımı denizaltılar, 18 adet torpidoya sahip ve bir seferde birkaç gün su altında görev yürütebiliyorlar.

28°
açık