banner23

banner26

banner24

banner25

İran'ın yeni balistik füze mevzileri inşa ettiği iddiası

Çekilen uydu görüntüleri üzerinden İran'ın bölgede yeni balistik füze fırlatma mevzileri inşa ettiği iddia edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 18.03.2021, 16:32
İran'ın yeni balistik füze mevzileri inşa ettiği iddiası
banner34

Son dönemde balistik füze çalışmalarına hız veren İran'ın yeni balistik füze fırlatma mevzileri inşa ettiği iddia edildi.

Fox News elde ettiği uydu görüntülerine dayandırdığı haberinde, İran'ın, Khorgo bölgesinde yeni balistik füze fırlatma mevzileri inşa ettiği ifade edildi.

Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntülerinde, balistik füzeler için kazıldığı iddia edilen dört mevzinin görüntülendiği belirtiliyor. The Intel Lab'in uydu görüntüleriyle ilgili yayınladığı bir raporda, inşa edilen mevzilerden üçünün son aşamaya geldiği ortaya kondu. Raporda, her mevziye iki adet balistik füze yerleştirilebileceği aktarıldı.

The Intel Lab analisti Itay Bar-Lev raporla ilgili yaptığı açıklamada, "Coğrafi konumu ve mevcut topografya göz önüne alındığında, bu tesis tam operasyonel kapasiteye ulaştığı zaman, geleneksel yöntemlerle burayı etkisiz hale getirmek kolay bir iş olmayacak." ifadelerini kullandı. 

The Intel Lab daha önce, İran'ın 2018'den bu yana önemli ölçüde artırılan balistik füze sahasını ayrıntılı bir şekilde gösteren bir video yayınlamıştı.

24°
parçalı az bulutlu