banner23

banner24

İran'ın yeraltı İHA üssü görüntülendi

İran Silahlı Kuvvetleri, Parçin askeri tesisinde yaşandığı iddia edilen patlamanın ardından insansız hava araçlarını (İHA) muhafaza ettiği gizli yeraltı üssünden görüntü paylaştı.

SAVUNMA SANAYİİ 28.05.2022, 14:53
İran'ın yeraltı İHA üssü görüntülendi

Yeraltı İHA üssü İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri ve İran Silahlı Kuvvetleri (Erteş) Başkomutanı Tümgeneral Abdulrahim Musevi tarafından ziyaret edildi.

İran Devlet Televizyonu (IRIB) tarafından servis edilen görüntülerde çeşitli tiplerde insansız hava araçları, dolanan mühimmatlar, seyir füzeleri ve güdümlü mühimmatlar dikkat çekti.

Yeraltı üssünün tanıtımının ardından konuşan Tümgeneral Musevi, ''En büyük başarımız hiçbir yere bağımlı olmamamız. İran Silahlı Kuvvetleri'nin İHA kabiliyetinin geliştirilmesi durdurulamaz.'' diyerek, son zamanlarda İran'ın kritik askeri tesislerine yönelik saldırılara mesaj verdi.

İran Silahlı Kuvvetleri'nin, FOTROS ve KAMAN-22 İHA'ya entegre edilen 200 km menzile sahip Haydar-1 seyir füzesi ise ilk kez tanıtıldı.

Haydar-1 seyir füzesinin, İHA versiyonuna dönüştürülmüş hali olan Haydar-2'de ilk kez görücüye çıktı.

Öte yandan yeraltı İHA üssünün İran Silahlı Kuvvetleri (Erteş) Komutanı tarafından gezdirilmesi ise İran'ın İHA programında önemli bir kırılmaya işaret ediyor. Çünkü İran'ın İHA programının sorumluluğunu ve İHA'ların kullanımında her zaman İran Devrim Muhafızları ön plana çıkmıştı. 

banner34