banner23

banner31

banner24

İran, Parchin Askerî Tesisi'ni genişletiyor

Uydu görüntüleri, İran'ın başkenti Tahran yakınlarında bulunan Parchin Askerî Tesisi'nde genişletme çalışmaları yapıldığını gösteriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 19.04.2021, 12:27
İran, Parchin Askerî Tesisi'ni genişletiyor

İran, ülkedeki askerî ve nükleer tesislerde yaşanan şüpheli patlamaların ardından güvenlik önlemlerini artırmaya çalışıyor.

The Intel Lab sitesinin yayınladığı uydu görüntüleri, İran'ın başkenti Tahran yakınlarındaki Parchin Askerî Tesisi'nde korunaklı yapıların sayısının artırılarak genişletme çalışmalarının yapıldığını gösteriyor.

Uranyum zenginleştirme, lazer teknolojileri, füze testleri, kimyasal silah üretimi ve AR-GE çalışmalarının yapıldığı Parchin'de; patlamalara karşı dayanıklı, 12 metre genişliğinde 4 yeni binanın inşa edildiği ve etrafındaki kazı çalışmalarının sürdüğü görülüyor. 2018 yılından bu yana devam eden tesisteki çalışmaların Kasım 2020'de tamamlandığı ancak 2021'de yeniden başladığı da bildirildi.

The Intel Lab, genişletme çabalarının şüpheli olduğunu belirterek, ''2018'den bu yana yapılan inşaat çalışmaları İran'ın balistik ve nükleer programı ile yakından ilgilidir. Bu faaliyetlerin Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın (JCPOA) gözetiminde yapılmadığı tahmin edilmektedir.'' ifadeleri kullanıldı.

Parchin Askerî Tesisi'nde 2014 ve 2020 yıllarında şüpheli patlamalar yaşanmıştı. İran makamları her iki patlamanın da doğalgaz deposunda meydana geldiğini açıklamıştı. Bazı kaynaklar ise bu patlamalarda üst düzey İranlı askerî yetkililerin hayatını kaybettiği iddia etmişti.

17°
parçalı bulutlu