banner23

banner26

banner24

banner25

İran yeni amiral gemisi inşa ediyor

İran'ın Buşehr kentindeki limanda 64 metre uzunluğunda yeni bir füze korveti inşa ettiği uydu görüntülerine yansıdı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.03.2021, 14:19
İran yeni amiral gemisi inşa ediyor
banner34

İran, 2016'da suya indirdiği Shahid Nazeri füze korvetinden daha büyük ve daha donanımlı yeni bir füze korveti inşa ediyor.

Naval News adlı sitede yer alan habere göre, Basra Körfezi kıyısındaki Buşehr limanında inşa edilen yeni füze korveti, 64 metre uzunluğu ve 30 deniz mili hızına sahip olmasının yanısıra, düşük gözlemlenebilme özelliği ile de dikkat çekiyor. Geniş gövdesinin altındaki boşluk, hücumbotların gemiye kolayca yanaşabilmesine olanak veriyor. Uzmanlara göre yeni korvet, İran'ın Basra Körfezi'nde aktif olarak kullandığı silahlandırılmış hücumbotların komutasını da sağlayabilir.

Geminin alüminyumdan inşa edildiği ve helikopter pistine sahip olabileceği de belirtilirken uydu görüntüleri, geminin arka kısmında gemi karşıtı füze taşınabilmesine olanak sağlayan rampalar yerleştirildiğini gösteriyor.

Uzmanlar; geminin Çin'in Houbei sınıfı Type-022 veya Taywan'ın Chiang sınıfı Tuo hızlı saldırı gemisine benzeyebileceğini ifade ederken, geminin kullanıma geçmesi halinde İran'ın yeni amiral gemisi olacağını da vurguluyor.

11°
parçalı bulutlu