banner23

banner24

İran yeni hava savunma sistemlerini tanıttı

İran ordusu, 450 km menzile sahip Alborz 3D hava savunma radarını ve Borhan hava savunma komuta-kontrol sistemini tanıttı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.09.2021, 16:30
İran yeni hava savunma sistemlerini tanıttı

İran Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Alireza Sabahifard, Alborz radarının 450 km menzile sahip olmasının yanı sıra alçak irtifa ve düşük radar kesitine sahip hedefleri tespit edebildiğini açıkladı.

Mehr News'in haberine göre Alborz hava savunma radarı aynı anda 300 hedefi takip edebiliyor. Tuğgeneral Alireza Sabahifard'ın tanıttığı bir diğer sistem olan Borhan hava savunma komuta-kontrol sistemi ise elektro-optik sistemlerden ve çeşitli tiplerde radarlardan gelen verileri işleyerek füze sistemlerine aktarıyor.

Ayrıca Borhan komuta sistemi elektronik harp yeteneği ile hava hedeflerine müdahale ederek aldatma yapabiliyor. 

Tanıtım töreninde konuşan İran Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Alireza Sabahifard, açıklanan iki yeni sisteme ek olarak 4 askeri projenin de aynı anda İran ordusuna teslim edildiğini ancak bu projelerin kamuoyuna açıklanmayacağını ekledi. 

Sabahifard İran'ın son dönemde gelişen hava savunma sistemine dikkat çekerek, ''Bugün İran hava savunması, diğer ülkelerin yardımına ihtiyaç duymayan bir seviyeye ulaştı.'' ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre ise Alborz radarı daha önce tanıtılan Arash radarının yükseltilmiş bir versiyonu konumunda. 

banner34