banner23

banner24

İran yeni orta menzilli balistik füzesini tanıttı

İran Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, 1450 km menzile ''Hayber Şeken'' orta menzilli balistik füzeyi tanıttı.

SAVUNMA SANAYİİ 09.02.2022, 12:54
İran yeni orta menzilli balistik füzesini tanıttı

İran, Viyana'da ABD ve batı ülkeleri ile devam eden nükleer görüşmeleri gerecek bir askeri adım attı.

Tasnim News'in haberine göre ''Hayber Şeken'' orta menzilli balistik füze, İran Devrim Muhafızı Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı Ali Hacızade ve İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ali Bagheri ve beraberindeki üst düzey komuta kademesinin gizli bir balistik füze sığınağına yaptığı ziyarette ortaya çıktı. 

Ziyaret sırasında yeni balistik füze ile ilgili konuşan Hacızade, ''3. nesil olan Hayber balistik füzesi, benzersiz tasarımından ötürü ağırlık konusunda 3 kat, kurulum ve atış süresi konusunda ise muadillerine oranla 6 kat daha iyi durumda.'' ifadelerini kullandı. 

Tümgeneral Ali Bagheri ise İran'ın balistik füze sistemleri konusunda çok iyi bir noktada olduğunu vurgulayarak, ''İran'ın füze gücünün nitelik ve nicelik açısından büyümesine ve mükemmelleşmesine devam edeceğiz.'' ifadelerini kullandı. 

İranlı resmi makamlardan füzenin özelliklerine dair ayrıntılı bilgilere yer verilmese de ''Hayber Şeken'' uzun menzilli balistik füzenin 10 metre uzunluğa ve 800 mm çap oranına sahip olduğu paylaşılan videoda görülebiliyor.

Katı yakıtlı füzenin test atışa anına ilişkin paylaşılan görüntülerde hedefe yönelik hassas bir vuruş gerçekleştirdiği ve bu sebepten ötürü çok düşük oranda CEP değerine sahip olması ise dikkat çekiyor.

İran’ın Füze Programı

1980'lerden itibaren füze çalışmalarına başlayan İran, Ortadoğu’nun en çeşitli füze envanterine sahiptir. Farklı tiplerdeki kısa menzilli (300-700 km) ve orta menzilli (2.000 km) balistik füzelerinin yanı sıra İran, 2.500 km menzile sahip seyir füzelerini ve alçak yörüngeye (LEO) uydu yerleştirebilecek roketleri kullanmaya ve geliştirmeye devam etmektedir.

banner34