banner23

banner24

İran yeraltında nükleer tesis hazırlıyor

İran'ın daha önce patlamayla yerle bir olan Natanz nükleer tesisindeki bir imalathanesini tekrar inşa ettiği görüntüleri paylaşıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 11.12.2020, 09:36
İran yeraltında nükleer tesis hazırlıyor

İran Temmuz ayında sabotaj olduğunu düşündüğü bir patlama sonrası yerle bir olan Natanz uranyum zenginleştirme tesisindeki santrifüj montaj imalathanesini yeniden inşa etme sözü vermişti.

The New York Times’ın haberine göre alınan uydu görüntüleri, İran’ın nükleer tesisi yeniden inşa ettiğini düşündürüyor. Times, görüntüleri iyi yorumlaması için Kaliforniya Monterey'deki Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nde silah kontrol uzmanı olan Jeffrey Lewis’ten yardım aldığını açıkladı. Lewis, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni tesis muhtemelen santrifüj montajı için çok daha güvenli bir yer olacak. Yoldan uzakta bulunuyor ve sırt, tesisi hava saldırılarından koruyacak kadar kapasitesini zorluyor." dedi.

Ele aldığı uydu görüntülerini inceleyen Lewis iki tünel girişinin olduğuna dair “Tesisin yakınlarında bir yığın kazı ile büyük bir tepenin her iki tarafında iki tünel girişi var gibi görünüyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Stanford Üniversitesi Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi’nde görüntü analisti olan Allison Puccioni ise enkaz yığınının yakınındaki diğer kazı işaretlerine dikkat çekti.

banner34