banner23

banner26

banner24

banner25

İran’dan Irak’a füze ve drone sevkiyatı

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Irak’a drone ve kısa menzilli füze sevkiyatı yaptığı iddia edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 30.12.2020, 19:11
İran’dan Irak’a füze ve drone sevkiyatı
banner34

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Irak’a birtakım drone'ların ve kısa menzilli füzelerin sevkiyatında bulunduğu Kuveyt merkezli yayın yapan bir gazete tarafından bildirildi. Gazete bu bilgilerin İran içerisindeki anonim kaynaklardan alındığını belirtti.

AMN News tarafından yapılan habere göre Irak’a sevk edildiği söylenen roketler İran’da üretildi ve İran’ın desteklemekte olduğu Irak’taki silahlı güçlere teslim edildi. İran’da yer alan anonim kaynaklar, drone'ların türü hakkında bir bilgi vermedi ancak Irak’a sevk edildiği söylenen drone'ların da İran’da üretilmiş olduğu belirtiliyor.

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ya da Donald Trump’ın başkanlık koltuğunu devretmesinden sonra, sevkiyatı yapılmış olan drone'ların ve füzelerin Irak’ta ya da komşu diğer ülkelerde yer alan hedefler üzerinde kullanılabileceği İran içerisindeki anonim kaynaklar tarafından düşünülüyor.

Ağustos ayında Irak’ın başkenti Bağdat’ta yer alan ABD Büyükelçiliği'ne füze saldırısı düzenlenmişti. İran tarafından Irak’a füze ve drone sevkiyatının yapılmış olduğu bilgisi ABD ve İran arasındaki gerilimin biraz daha artmasına sebep oldu.

25°
açık