banner23

banner26

banner24

Isıl piller dünyaya yayılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Isıl piller için birçok ülkeyle imza aşamasına gelindiğini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 04.08.2020, 17:06
Isıl piller dünyaya yayılıyor
banner34

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Isıl pilleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Isıl pillerinin Almanya'dan sonra bir başka AB ülkesinden daha ön sipariş alındığını duyurdu.

Bakan Varank açıklamasında,özellikle füzelerde ana güç kaynağı, havacılık sanayisinde de acil durum yedek güç kaynağı olarak kullanılan ısıl pillerin milli imkanlarla üretilmesi sayesinde 91 milyon doların Türkiye’de kaldığını açıkladı. Farklı teknik özelliklerde 38 ısıl pilin uluslararası standartlarda üretildiğini kaydeden Bakan Varank, “Isıl pillere ilişkin yurt dışına bağımlılığımız tamamen ortadan kalktı. Almanya'dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık. Önemli bir sözleşmeyi imzalama aşamasındayız.” dedi.

Varank, ısıl pillerin birçok ülkede caydırıcı güç olduğunu vurguladı.

"Türkiye’nin caydırıcı gücünü çarpan etkisiyle artırıyor"

"Türkiye bir yandan yurt içinde terörle mücadeleyi etkin şekilde yürütürken Irak, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz gibi sıcak bölgelerde hak ve menfaatlerini korumaktan çekinmiyor. Türk savunma sanayisinin yerli ve milli teknolojileri de sahadaki Mehmetçik ile birlikte Türkiye’nin caydırıcı gücünü çarpan etkisiyle artırıyor."dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ısıl pillerin önemli ihracat potansiyeline sahip olduğunu açıkladı.

"Almanya'dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık"

SAGE’nin yurt içi teslimatların yanı sıra birçok farklı ülkeye 2012 yılından itibaren ısıl pil ihracatı yaptığını anlatan Varank, "Bu ülkeler arasında Almanya, Ukrayna, Brezilya ve Suudi Arabistan var. Isıl pil, büyük ihracat potansiyeline sahip. Hatta yakın zamanda Almanya'dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık. Önemli bir sözleşmeyi imzalama aşamasındayız. Güçlü rakiplerimiz arasından sıyrılarak bu ön siparişi almamız oldukça mühim." ifadelerini kullandı.

22°
açık