banner23

banner26

banner24

banner25

İsmail Demir'den SAMP/T ve MMU açıklaması

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen roket yarışmalarına katılarak gençlerin yarışma heyecanına ortak olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; SAMP/T, MMU gibi savunma sanayii gündemine ilişkin ve Türkiye'ye ambargo uygulayan ve yavaşlatma yapan ülkelere karşı dikkat çeken bazı açıklamalarda bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 05.08.2022, 13:03
İsmail Demir'den SAMP/T ve MMU açıklaması
banner34

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen roket yarışmaları tüm hızı ve coşkusuyla devam ediyor.

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen roket yarışmaları festivali nedeniyle Aksaray'a giden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, burada gençlerin yarışma heyecanına ortak oldu. Burada Türk savunma sanayiine ilişkin soruları yanıtlayan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geliştirilen yerli ve milli sistemlere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ambargo

CNNTürk'ün haberine göre İsmail Demir yaptığı açıklamada; gelişen son diplomatik temaslardan sonra İngiltere, İsveç ve Finlandiya’nın silah ambargolarını kaldırmalarıyla ilgili olarak resmi bir ambargodan çok şirketlerin iş yavaşlatmaları yaptıklarına dikkat çekerek “Ambargo ve yavaşlatma yapan ülkelere mesajımız şu: Bu sadece iyi görünen ilişkileri bozmaya, art niyetlerinin ortaya çıkmasına yol açan bir mecra oluyor. Bu art niyeti bir yere not ederiz, ona göre davranırız.” dedi.

Türkiye’nin stratejik ve kritik öneme sahip yerli ve milli olarak geliştirdiği “SİPER” Hava Savunma Sitemi ile ilgili olarak da “SİPER füze yolculuğunda booster versiyon çıkardık. Testlerini yapıyoruz. İnşallah belirlenen takvimde gider. SİPER'de çalışmalar iyi gidiyor. Belirli menzilleri aşa aşa yolumuza devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

SAMP-T / EUROSAM

İtalya Türkiye ortaklığında geliştirilen SAMP-T projesi için, “Yol haritası için tanımlama çalışması yapıldı. EUROSAM Konsorsiyum ortaklığını içeren zincir vardı. Net bir temas olmadı. Biraz vakit erken. Şirketlerle bu konuda yol haritasını gerçekleştirmek üzere konuşmaya hazırız." şeklinde konuştu.

MMU

İsmail Demir, Türkiye’nin ağırlık verdiği en önemli projelerinden biri olan Milli Muharip Uçağı’ndaki (MMU) son duruma ve İngiltere ile ortak savaş uçağı geliştirme projesi ihtimaline ilişkin olarak, “MMU’da İngiltere ile iş birliği çok cüzi bir mühendislik desteği içeriyordu. Sonrası istediğimiz gibi olursa süreç devam eder. Muhtaç değiliz. Olmasa da olur. Olsa belirli iyi niyet çerçevesinde olursa iyi olur.” dedi.

31°
az bulutlu