banner23

banner24

İsmail Demir'den TEI-PD170 incelemesi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.'de (TEI) bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 16.03.2021, 20:44
İsmail Demir'den TEI-PD170 incelemesi
banner46

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den Türkiye’nin yerli motor üretici firması TEI’yi ziyaret etti.

Ziyarette Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, SSB Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyeleri TEI’nin Eskişehir yerleşkesinde hazır bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı Demir, TEI-PD170 motorunun da test aşamalarını yerinden takip etti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ayrıca, savunma sanayii ürünlerinde yerli üretim motor kullanımını artırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Konuya ilişkin resmi Twitter hesabından da açıklama yapan İsmail Demir, “Çalışma arkadaşlarımızla birlikte Eskişehir’de TEI ev sahipliğinde TUSAŞ’ın yöneticileri ve teknik ekibinin de yer aldığı verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Görüşmede, ortaya çıkacak ürünlerin daha verimli kullanılması hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

Ayrıca TEI PD-170 motorumuzun test çalışmasını yerinden takip ettik. Ürünlerimizde yerli üretim motor kullanımını artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TEI-PD170

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip.

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45 bin ft. tavan irtifaya sahip.

8 bin saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiş olup, uçuşlarını sürdürüyor.

banner34
23°
açık