banner23

banner24

İsmail Demir: Gökbey'in 3'üncü prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti

Savunma Sanayii Bakanı İsmail Demir, sertifikasyon test faaliyetleri süren Gökbey'in 3'üncü prototipinin ilk uçuşunun başarılı şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 28.06.2021, 13:58
İsmail Demir: Gökbey'in 3'üncü prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti

Türkiye'nin genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması hedefiyle geliştirilen Gökbey'in 3'üncü prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gökbey'in 3'üncü prototipinin uçuş testinin başarıyla tamamlandığını resmî Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir video ile duyurdu. Yapılan paylaşımda, "Sertifikasyon test faaliyetleri süren Gökbey helikopterimizin 3. prototipi ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 dakika süren bu uçuşla beraber uçuş test faaliyetlerine yeni bir prototipi daha dahil ettik.  Durmak Yok Yola Devam!" ifadelerine yer verildi.

Gökbey Genel Maksat Helikopteri

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, millî imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik önemi haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen millî kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

Yerli imkânlarla geliştirilip üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri GÖKBEY ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 saat 06:00'da başarıyla gerçekleştirdi.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülmektedir.

GÖKBEY, yalnızca günümüzün değil, aynı zamanda geleceğin operasyonel gereksinimleri de göz önünde bulundurarak, gelişmiş aviyoniklerle üstün performans ve kullanım kalitesi için tasarlanmıştır. Yüksek yük kapasitesine sahip geniş kabin alanı ile GÖKBEY, dünyanın dört bir yanındaki sivil ve askerî kullanıcıların, muhtelif görev profillerinin icrası için kolaylıkla konfigüre edilebilmektedir.

banner34