banner23

banner26

banner24

banner25

İsmail Demir: Savunma sanayii ulusları yüzyıllardır garanti altına alan bir unsurdur

YTÜ Makine Teknolojileri Kulübü tarafından gerçekleştirilen Yıldız Teknik Üniversitesi 10. Savunma Sanayii Günleri programına katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayiinin önemine dair açıklamalarda bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 14.05.2022, 10:14
İsmail Demir: Savunma sanayii ulusları yüzyıllardır garanti altına alan bir unsurdur
banner34

YTÜ Makine Teknolojileri Kulübü tarafından Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliğiyle YTÜ Davutpaşa kampüsünde gerçekleştirilen Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) 10. Savunma Sanayii Günleri programına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir savunma sanayiine dair açıklamalarda bulundu.

Ulusal savunma sanayiinde dışa bağımlılığın azaltılması, kamu kurumlarının sistem ihtiyaçlarının karşılanması ve yapılan AR-GE çalışmalarıyla uluslararası pazarda rekabetçi bir milli savunma sanayiinin oluşturulması gibi birçok konu uzman isimler tarafından masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, programdaki konuşmasında Türkiye'nin ilerleme ve teknoloji yolculuğunu bu gibi programlarla devam ettireceklerini ve bunu nesillerden nesillere aktaracaklarını dile getirdi.

İsmail Demir savunma sanayinin; ülkelerin, ulusların yüzyıllarca hayatta kalmasını garanti altına alan bir unsur olduğunu söyleyerek "Türkiye Cumhuriyeti, 100 yaşına geliyor ama ulus olarak çok eski bir tarihimiz var. Bu topraklarda çok eski bir tarihimiz var. Onlarca devlet geldi geçti. 'Hazır ol cenge istersen sulhu salah' sözünde kendini bulan bir ulusun, kendini güvence altına almak için savunma ve silahlanma konusunda hazır olması gerektiği gerçeği hiçbir zaman değişmedi." ifadelerine yer verdi.

"Bu yolculuktan asla vazgeçmememiz lazım"

Başkan İsmail Demir konuşmasının devamında kritik ve stratejik teknolojilerde ülkenin kendine yetebilmesinin ve bu konudaki bilgi birikiminin, yeteneğinin mutlaka içeride oluşturulmuş olması gerektiğini söyleyerek savunma sanayiinin önemine ve istikrarına dikkat çekti:

"Bunun ne kadar önemli olduğunu ülke olarak çeşitli tecrübelerle gördük ve görmeye devam ediyoruz. Gençlerden beklediğimi; inancı, azmi ve iradeyi sürekli canlı tutmanız. Bu yolculukta başarısızlıklar olabilir. Tecrübeler ilkinde gerçekleşmeyebilir ama yürüyüşümüzü devam ettirmezsek hedefe varamayız. Bu yolculuktan asla vazgeçmememiz lazım.

Sizlerle bir araya geldiğimizde, konuştuğumuzda bu hazırlığımız için çok ümitvarız. Türkiye olarak sizlerle beraber bu yolculuğa çıkıp yürümekle ilgili inancımız tam. Adil ve yetenek bazlı bir değerlendirme sistemiyle insanlarımıza hakkını ve yeteneğinin gereğini vermek, kimseyi yolda bırakmamak ve her kabiliyeti kendi kabiliyeti ölçüsünde değerlendirmek gibi konular da bu işin olmazsa olmazı."

"Bu yolculuğu bir amaca kitlenen ulusun insanları olarak yapıyoruz"

İsmail Demir son olarak savunma sanayiinde yürütülen çalışmaların bir amaca kitlenen bir ulusun insanları tarafından yapıldığının altını çizdi:

"Ekonomik kalkınma ve teknoloji seviyesi; insanların bir araya gelmesi için bir "çimento" görevi görüyor. Bir sistemimizin, silahımızın, platformumuzun testine gittiğimizde, yapılan işin başarıyla sonuçlandığını gördüğümüzde, o çalışma grubundaki arkadaşlarımızın sonuç alındığı zaman ağladıklarını, sarıldıklarını gördüğümde onların hiçbirinin aklında 'yanımdaki arkadaşımın görüşü neydi' fikri yok. Bir amaca kilitlenmiş ulusun insanları olarak bu yolculuğu hep beraber yapıyoruz. Bunu başardığımız anda göreceksiniz içimize ekilmeye çalışılan nifak tohumları kendiliğinden yok olacak. Hangi işi yapıyorsak elimizden gelenin en iyisini yapma azmimiz, gayretimiz meselenin özüdür." şeklinde konuştu.

16°
açık