banner23

banner24

İspanya sürü drone sistemi geliştiriyor

İspanya istihbarat, gözetim, hedef tespit ve tanıma görevleri için sürü drone sistemi tasarlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 05.01.2021, 14:01
İspanya sürü drone sistemi geliştiriyor
banner46

İspanya Savunma Bakanlığı ve Escribano Mechanical & Engineering şirketi, gözetim ve tanıma misyonları için sürü drone sistemi geliştirilmesi hususunda sözleşme imzaladı.

Army Recognition sitesinde yer alan habere göre İstihbarat, Gözetim, Hedef Tespit ve Tanıma (ISTAR / Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance) görevleri ve RAPAZ programının 2'inci aşamasının bir parçası olarak sürü drone sistemi oluşturulması için İspanya Savunma Bakanlığı Silah ve Malzeme Genel Müdürlüğü ile Escribano arasında sözleşme imzalandı.

Escribano Mechanical & Engineering'in resmi sitesinde paylaşılan bilgilerde, sürü drone'ların 5 ila 10 km menzile sahip olacakları ve ilerleyen süreçlerde 8x8 Dragon gibi askeri platformlardan fırlatılabileceği belirtildi.

Son teknoloji yapay zeka LISS / Long Range Intelligent Security System (Uzun Menzilli Akıllı Güvenlik Sistemi) ile donatılacak olan drone'lar, görevlerin otonom olarak gerçekleştirilmesi için bireysel ve grup zekası sağlayan tek drone sürüsü sistemi olacağı ifade ediliyor.

Geliştirilecek sürü drone'ların envantere girmesiyle birlikte yer unsurlarını savunma ve koruma, kıyı gözetimi görevlerinin yanı sıra yangın takibi, doğal afetler sonrasında arama kurtarma faaliyetleri gibi sivil amaçlar içinde kullanılacak.

banner34
21°
açık