banner23

banner24

İsrail ABD'ye hava savunma sistemlerini teslim etti

İsrail iki adet Demir Kubbe hava savunma sistemini yapılan anlaşmaya göre ABD ordusuna teslimatını gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 03.01.2021, 16:08
İsrail ABD'ye hava savunma sistemlerini teslim etti
banner46

İsrail ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında yapılan anlaşma kapsamında, İsrail ABD'ye iki adet Demir Kubbe hava savunma sistemi (Iron Dome Air Defense System) teslim etti.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, İsrail Savunma Bakanlığı ve Pentagon arasında yapılan anlaşma gereğince, ABD'ye iki adet Demir Kubbe hava savunma sisteminin teslim edildiği belirtildi.

Açıklamada ilk teslimatın Eylül ayında gerçekleştiği ifade edilirken, tedarik edilen bu hava savunma sistemlerinin ABD birliklerini çeşitli balistik füze ve hava tehditlerine karşı koruyacağının altı çizildi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz teslimat ile ilgili yaptığı açıklamada, hava savunma sistemlerinin ABD ordusuna tesliminin, İsrail ile ABD arasındaki yakın ilişkileri ve İsrail endüstrisinin mükemmel yeteneklerini gösterdiğini söyledi.

Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi (Iron Dome Air Defense System)

Rafael Advanced Defence System ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (Israel Aerospace Industries) tarafından geliştirilen ve üretilen Demir Kubbe hava savunma sistemi; hava unsurları, füze, topçu mühimmatları, havan atışlarını tespit etmek ve etkisiz hale getirmek üzere faaliyet gösteren kısa menzilli hava savunma sistemidir.

Dünyada aktif olarak en çok kullanılan hava savunma sistemi olarak tanınan Demir Kubbe, İsrail'in iddiasına göre, 2011'den bu yana %90'ın üzerinde başarı oranıyla 1500'den fazla hedefi imha ettiği söyleniyor.

Gündüz-gece, her türlü hava koşulunda görev yapabilen Demir Kubbe hava savunma sistemi, azami 70 km menzile sahip olmasıyla biliniyor.

3 mobil fırlatma rampasından oluşan hava savunma sistemi, 20 adet Tamir füzesi ile bir adet EL/M-2084 algılama/izleme radarını donanımında bulunduruyor.

banner34
23°
hafif yağmur