banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail Başbakanı Bennett'ten Demir Kubbe'ye eleştiri

İsrail Başbakanı Naftali Bennett bir yıl içerisinde yüksek teknolojiye sahip lazer füze savunma sisteminin hizmete alınacağını belirterek, Demir Kubbe füze savunma sistemini maliyet konusunda eleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.02.2022, 11:18
İsrail Başbakanı Bennett'ten Demir Kubbe'ye eleştiri
banner34

Demir Kubbe'nin maliyeti İsrail'i yeni sistemlere yönlendiriyor.

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Başbakanı Naftali Bennett, başkent Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, ''Yaklaşık bir yıl içinde İsrail ordusu, önce deneysel ardından operasyonel olarak lazer füze savunma sistemini hizmete alacak. Önce güney sınırına (Gazze Şeridi'ne yakın) kurulacak ve daha sonra farklı noktalara.'' ifadelerini kullandı.

Demir Kubbe hava savunma füze sisteminin çok maliyetli olduğuna da değinen Başbakan Bennett, ''Örneğin Han Yunus'ta (Gazze Şeridi'nin güneyi) yaşayan Ahmet adlı bir kişi, birkaç yüz dolara mal olan ev yapımı bir roketi İsrail'e fırlatabiliyor. Ama buna karşın İsrail'in Demir Kubbe sistemi tarafından fırlatılan füzenin maliyeti on binlerce dolar. Bu durum Ahmet'in daha fazla roket atmasına ve bizim daha fazla önleme füzesi atmamıza ve milyarlar harcamamıza sebep olan mantıksız bir denklem. Bu denklemi kırmaya karar verdik ve bu sadece birkaç yıl içinde olacak.'' ifadelerini kullandı.

Ancak Bennett'in açıklamaları İsrailli güvenlik yetkilileri tarafından eleştiriliyor. İsmi açıklanmayan bir yetkili İsrail medyasına verdiği demeçte, Başbakan Bennett'in bahsettiği lazer füze savunma sisteminin operasyonel olarak hizmete alınmasının en az üç yıl daha süreceğini belirtti. 

Yetkili, ''Bu çok önemli bir proje ve çok güveniyoruz ama atları koşturmak için henüz erken. ifadeleri kullanıldı.

İsrail Savunma Bakanlığı'nın Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (DDR&D) halihazırda iki lazer tabanlı sistem üzerinde çalışıyor. DDR&D'nin üzerinde çalıştığı sistem birkaç yıl içerisinde faaliyete geçecek. Rafael ve DDR&D'nin ortak projesi olan bir başka lazer sistemi ise hala geliştirilme aşamasında.

Haziran 2021'de Cessna tipi bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ile birkaç drone'un başarılı bir şekilde imha edildiğini açıklamıştı. Ayrıca sistemin küçük ve büyük İHA'lara ek olarak roket ve havan mermilerini de imha edebilen versiyonunun operasyonel olması ve 2024 yılının sonuna kadar İsrail kuvvetleri tarafından kullanılması bekleniyor.

25°
açık