banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail'deki bir araştırmaya göre "Türk Donanması, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma"

Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve Ocak 2021'de yayımlanan araştırmaya göre, son yirmi yılda Türk donanması, çehresini ve gücünü değiştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 17.04.2021, 08:57
İsrail'deki bir araştırmaya göre "Türk Donanması, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma"
banner34

Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda; Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki bu değişikliğin, tasarlanan denizcilik stratejisinin bir meyvesi olduğuna dikkat çekildi ve Türk donanmasının, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma olduğu belirtildi.

"Türkiye'nin artan deniz gücünün, İsrail için gelecekte potansiyel bir tehdit ve meydan okuma oluşturacağı" hipotezinin de tartışıldığı araştırmada, Tel Aviv yönetiminin, "bu muhtemel tehdidi" ciddiye alması gerektiği uyarısı yapıldı.

Araştırmada, "Ankara'nın filosunu birkaç yıl içinde gelişmiş 6 denizaltıyla güçlendireceği, Türk Deniz Kuvvetleri'nin böylece 12 ila 14 gelişmiş denizaltıya sahip olacağı ve bu durumun İsrail karşısında Türkiye'ye büyük bir üstünlük kazandıracağı" kaydedildi.

Türk Donanması'nın vurucu gücüne ve müdahale kabiliyetine de işaret edilen araştırmada, Türk Deniz Kuvvetleri'nin, Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye eşsiz bir hücum kabiliyeti sağlayacağı ifade edildi.

Kaynak: AA
21°
parçalı bulutlu