banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail'den Çekya'ya, SPYDER hava savunma sistemi satışı

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, İsrail'den 13,69 milyar Çek korunası (627 milyon dolar) değerinde 4 batarya SPYDER kısa menzilli hava savunma sistemi satın aldığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 30.09.2021, 15:21
İsrail'den Çekya'ya, SPYDER hava savunma sistemi satışı
banner34

Çekya, Sovyetlerden kalma savunma sistemlerini yeniliyor.

Times Of Israel'in haberine göre Çek Cumhuriyeti İsrailli şirket Rafael tarafından üretilen SPYDER kısa menzilli hava savunma sistemi tedarik edecek.

4 batarya SPYDER hava savunma sisteminin tamamı 2026 yılına kadar teslim edilecek ve bakım-onarım maliyetleri ile beraber Çekya, İsrail hükümetine 23 milyar Çek korunası (1 milyar dolar) ödeme gerçekleştirecek.

Çek Savunma Bakanı Lubomir Metnar, SPYDER sistemlerinin Sovyet tasarımı 2K12 Kub hava savunma sistemlerinin yerine geçeceğini vurgulayarak, ''İsrail hükümetine ordumuzu 21. yüzyılın yeteneklerine taşıyacak son teknoloji bir savunma sistemini bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Sonunda, 1970'lerden kalma ve günümüzün hava savunma şemsiyesini karşılayamayan Sovyet 2K12 KUB sistemlerine olan bağımlılığımızdan kurtulacağız.'' ifadelerini kullandı. 

Sözleşmeye göre Çek savunma sanayii şirketi RETIA ve Çek Askeri Teknik Enstitüsü, SPYDER programının yüzde 30'unda yer alarak, teknolojik kabiliyetler kazanacak.

Çek ordusunun  SPYDER kısa menzilli hava savunma sistemini 20+ yıl işletmesi bekleniyor.

18°
açık