banner23

banner26

banner24

İsrail'den Fas'a 22 milyon dolarlık Harop kamikaze İHA satışı

Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail'den 22 milyon dolar değerinde Harop kamikaze İHA tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 30.11.2021, 13:09
İsrail'den Fas'a 22 milyon dolarlık Harop kamikaze İHA satışı
banner34

İsrail Savunma Bakanı Benny Ganzt'ın Rabat ziyareti sırasında imzaladığı savunma ve güvenlik anlaşmasının detayları paylaşılmaya başlandı.

Haaretz'in haberine göre Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) tarafından tasarlanan Harop kamikaze insansız hava aracından (İHA) tedarik edecek. 22 milyon dolar değerindeki anlaşmaya göre kaç adet Harop İHa teslim edileceği ise kamuoyu ile paylaşılmadı.

Geçtiğimiz hafta İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Fas'ın başkenti Rabat'ı ziyaret ederek, Faslı mevkidaşı Abdellatif Loudiyi ve Fas Genelkurmay Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu kapsamda İsrail, Fas ordusuna gelişmiş silahların yanı sıra askeri eğitim, teknoloji transferi gibi konularda destek verecek ve her iki ülkeden personellerin katılımı ile çeşitli tatbikatlar gerçekleştirilecek. 

2000'li yıllarda geliştirilmeye başlanan Harop İHA, otonom uçuş yeteneği sayesinde düşman hava sahasında dolaşır ve hedeflere kamikaze şeklinde saldırı gerçekleştirir. Harop'un muharebe sahasında başarılı performansı, orduların dikkatini çekti. 2009 yılında Hindistan Hava Kuvvetleri 100 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında on adet Harop satın aldı. Aynı yıl Alman Rheinmetall ve IAI arasında ortak üretim konusunda anlaşma imzalandı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ise 2016 yılında bilinmeyen sayıda Harop tedarik ederek, Dağlık-Karabağ'ın özgürleştirilmesinde başarılı bir şekilde kullandı.

27°
parçalı az bulutlu