banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail ile BAE arasında ''İHA savar sistemi'' anlaşması

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli EDGE grubu arasında ''İHA savar sistemi'' geliştirmek üzere anlaşma imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 12.03.2021, 09:36
İsrail ile BAE arasında ''İHA savar sistemi'' anlaşması
banner34

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalalan ''normalleşme'' anlaşması, iki ülkeyi savunma sanayii alanında da yakınlaştırdı.

11 Mart günü, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ve BAE merkezli EDGE grubunun elektronik harp konusundaki yan kuruluşu SIGN4L, ''İHA savar sistemi" (C-UAS) geliştirmek üzere mutabakat zaptı imzaladıklarını duyurdu. Taraflar; çok çeşitli İHA tehditlerini tespit etmek, tanımlamak, sınıflandırmak ve engellemek amacıyla İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) mevcut ürünlerini kullanan gelişmiş bir "İHA savar sistemi" (C-UAS) için ortak bir mutabakat metni imzaladıklarını ifade ettiler. EDGE CEO'su Faisal el Bannai, IAI ile insansız hava araçları (İHA) veya İHA savar (C-UAS) sistemi konusunda iş birliği yapmanın bölgedeki ''büyüyen bir tehditle'' başa çıkmada yardımcı olacağını söyleyerek, ''EDGE'nin, otonom yeteneklere kapsamlı yatırımı ve anti-İHA sistemi geliştirmesi, ileri teknoloji portföyümüzü güçlendirmeye yardımcı olacaktır.'' dedi.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii CEO'su Boaz Levy, projenin daha fazla ortak çalışmaya imkan verebileceğini,''Bu mutabakat zaptı, ülkelerimiz arasında daha fazla iş ve stratejik ittifak için basamak görevi görüyor.'' şeklinde ifade etti.

EDGE'nin yan kuruluşu olan SIGN4L, savunma sistemleri, siber savunma, elektronik harp gibi konularda faaliyet gösteriyor. Abu Dhabi merkezki şirket, EDGE'nin 25 yan kuruluşundan biri ve bünyesinde 13 bin personel çalıştırmaktadır. 

25°
kapalı