banner23

banner26

banner24

İsrail'in Demir Kubbesi, Gazze açıklarındaki doğalgaz sahasında

Helikopter pistine Demir Kubbe sistemi entegre edilmiş İsrail Donanması'na ait Sa'ar 5 sınıfı INS Lahav korveti, İsrail'in güneyinde ve Gazze açıklarında bulunan doğalgaz sahasında görüntülendi.

SAVUNMA SANAYİİ 15.05.2021, 18:47
İsrail'in Demir Kubbesi, Gazze açıklarındaki doğalgaz sahasında
banner34

Son günlerde Gazze'den atılan roketleri engellemesi ile ön plana çıkan Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki doğalgaz sahalarını koruyacak.

Israel Defense Monitor adlı Twitter hesabı tarafından paylaşılan görüntülerde, İsrail Donanması'na ait ''INS Lahav'' korvetinin helikopter pistine Demir Kubbe (Iron Dome) Hava Savunma Füze Sistemi'nin yerleştirildiği ve korvetin İsrail'in güneyinde ve Gazze açıklarında bulunan doğalgaz sahasında görevlendirildiği tespit edildi.

Demir Kubbe entegre edilmiş INS Lahav korvetinin bu bölgede görevlendirilmesinin sebebi olarak ise Gazze'deki Kassam Tugayları ve Seraya Kudüs gibi direniş gruplarının, kamikaze İHA/drone ve roket saldırılarındaki artış olarak gösterildi.

İsrail Deniz Kuvvetleri ilk kez Kasım 2017'de Demir Kubbe entegre edilmiş INS Lahav ile atış testleri gerçekleştirmişti. Sa'ar 5 sınıfı INS Lahav, Demir Kubbe dışında Barak-8, C-Dome sistemleri de bulunuyor.

23°
açık