banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail'in yeni CH-53K helikopterlerine ''70 saniye'' sınırı

İsrail'in her biri 100 milyon dolar değerindeki CH-53K ağır nakliye helikopterinin ''tozlu ve kumlu koşullarda'' performansının minimuma düştüğü ortaya çıktı.

SAVUNMA SANAYİİ 07.03.2021, 12:52
İsrail'in yeni CH-53K helikopterlerine ''70 saniye'' sınırı
banner34

ABD Donanması'nın raporuna göre, İsrail Savunma Bakanlığı tarafından satın alımı geçen hafta onaylanan ve toplam maliyeti 2,25 milyar dolar olan 20 adet yeni CH-53K King Stallion ağır nakliye helikopterinin, Orta Doğu bölgesinde yaygın olan ''tozlu ve kumlu koşullarda'' motor performansının minimum seviyeye düştüğü ve bundan ötürü helikopterin görev süresinin 70 saniyeye kadar gerilediği belirtiliyor.

İsrailli Haaretz gazetesi, ABD Donanması'nın CH-53K helikopterleri ile ilgili en son yayınladığı ''Operasyonel Test ve Değerlendirme'' raporuna değindi. Raporda, ''Helikopterin tozlu ve kumlu koşullara 21 dakika maruz kalması, motor performansını kabul edilebilir minumum seviyeye düşürdü.'' ifadeleri kullanılırken haberin devamında helikopterin uçuş süresinin, 70 saniyeyle sınırlı kalacağı ve operasyonel işlevselliğini büyük ölçüde yitireceği belirtildi. Motor performansındaki düşüklüğün, CH-53K'lerde çok sık onarım ve değişim gerektirdiğinin aktarıldığı raporda, ''CH-53K hava mürettebatı, 70 saniyelik çalışma limiti dahilinde görevlerini gerçekçi bir şekilde gerçekleştiremez." denildi.

Lockheed Martin'den açıklama

CH-53K'nın üretiminden sorumlu Sikorsky bölümünün ana şirketi olan Lockheed Martin'den yapılan açıklamada, ''Ekibimiz, Operasyonel Test ve Değerlendirme raporunda yer alan çoğu çözülmüş teknik sorunları halihazırda ele alıyor ve değerlendirmeye girecek birkaç soruna yönelik çözümlerimiz olduğundan emin. Kum besleme sorununu anlıyoruz. Çözüm için en deneyimli mühendislerimizden oluşan özel bir ekip görevlendirdik.'' ifadelerine yer verdi.

CH-53K helikopterlerinin, İsrail Hava Kuvvetleri tarafından uzun süre kullanılan eski Boeing yapımı Chinook nakliye helikopterlerinin yerini alması bekleniyor.

22°
açık