banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail, lazer hava savunma sistemini test etti

İsrail Savunma Bakanlığı, Elbit Systems ve Rafael Advanced Defence Systems tarafından geliştirilen Iron Beam lazer hava savunma sistemi başarılı bir şekilde test edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 14.04.2022, 16:15
İsrail, lazer hava savunma sistemini test etti
banner34

İsrail, lazer hava savunma sistemi konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

İsrail Savunma Bakanlığı'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, ''İsrail Savunma Bakanlığı, DDR&D ve Rafael Advanced Defence Systems, yüksek güçlü bir lazer müdahale sistemi ile testeleri başarılı bir şekilde tamamladı. Testler boyunca sistem birden fazla senaryoda İHA'ları, havanları, roketleri ve tanksavar füzelerini başarılı bir şekilde durdurdu.'' ifadeleri kullanıldı.

Rafael'den yapılan açıklamada ise, lazer sisteminin başarısında övgü ile bahsedilerek, ''Bu sistem, mühendislerimiz tarafından üretilen yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi için büyük bir atılıma işaret ediyor.'' denildi.

Şubat ayında İsrail Başbakanı Naftali Bennett, başkent Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, ''Yaklaşık bir yıl içinde İsrail ordusu, önce deneysel ardından operasyonel olarak lazer füze savunma sistemini hizmete alacak. Önce güney sınırına (Gazze Şeridi'ne yakın) kurulacak ve daha sonra farklı noktalara.'' ifadelerini kullanmıştı.

Demir Kubbe hava savunma füze sisteminin çok maliyetli olduğuna da değinen Başbakan Bennett, ''Örneğin Han Yunus'ta (Gazze Şeridi'nin güneyi) yaşayan Ahmet adlı bir kişi, birkaç yüz dolara mal olan ev yapımı bir roketi İsrail'e fırlatabiliyor. Ama buna karşın İsrail'in Demir Kubbe sistemi tarafından fırlatılan füzenin maliyeti on binlerce dolar. Bu durum Ahmet'in daha fazla roket atmasına ve bizim daha fazla önleme füzesi atmamıza ve milyarlar harcamamıza sebep olan mantıksız bir denklem. Bu denklemi kırmaya karar verdik ve bu sadece birkaç yıl içinde olacak.'' ifadelerini kullandı.

Haziran 2021'de Cessna tipi bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ile birkaç drone'un başarılı bir şekilde imha edildiğini açıklamıştı. Ayrıca sistemin küçük ve büyük İHA'lara ek olarak roket ve havan mermilerini de imha edebilen versiyonunun operasyonel olması ve 2024 yılının sonuna kadar İsrail kuvvetleri tarafından kullanılması bekleniyor.

20°
açık